Elmalıyurt, Köy Tarihi

Elmalıyurt, Köy Tarihi
Köyümüz ilimizin ve ilçemizin en uzak köyü olup; Gölhisar 1953 yılında ilçe olduğu zaman öncesi Fethiye'nin Kargı ve Yanıklar köy muhtarlıklarından geçmiştir. Ait olduğu ovanın etrafına Çayiçi, Delicin, Tekeller, Balcılar, Semenler, Divre, Turanlar,  Demirciler,  Kürtlüyamaç, Merkez, Hanyanı, Ortamahalle, Efendiler, Bayramlar, Kelalar mahallerine oluşturacak şekilde dağınık vaziyette yerleşmiştir.

   Köyümüz doğusunda Havut Dağı ve Eren Dağı ayrıca köy olarak Ballık köyü; güneyinde Boncuk Dağı, Karunca beli, köy olarak Fethiye'ye bağlı olan Söğütlüdere köyü, batısında bölgenin en yüksek dağı Göktepe, kuzeyinde ise Hasancık dağı, İbecik Dikmeni,  köy olarak Çameli'ye bağlı Arıkaya köyü ve ilçemize bağlı olan İbecik köyleriyle çevrilidir.

   Köyün etrafı dağlarla çevrili olup ovanın ortasında Dalaman Çayının kolu geçmektedir. Elmalıyurt Köyünün arazisi verimli olmayıp kıraçtır. Gerekli olan sulama suyu Başpınar, Tuğlu, Tavşancıl, Pazaryeri derelerinden sağlanmaktadır.   Kaliteli ve verimli toprağı yoktur. Köyümüzde Akdeniz iklimi göze çarpar. Bu iklime İbecik Köyü sınırları içerisinde inşa edilen Yapraklı Barajının büyük rolü vardır. Yazın temmuz ve ağustos ayları en sıcak, kışın aralık ve ocak ayları en soğuk aylardır. İklime bağlı olarak bitki örtüsü şekillenmiştir. Yükseklerde çam, ardıç ve köknar ağaçları belirgindir.  Özellikle köknar ağacı Koca Dikmen ve Divre mevkiinde Göktepe'nin yamaçlarından zirve ye doğru uzanmaktadır. Orman yönünden köyümüz çok zengindir. Bununla ilgili köyde tarımsal kalkınma kooperatifi kurulmuş olup, mali yönden güçlüdür. Ormanda bol olarak tavşan, tilki, keklik, kurt, domuz, porsuk,gelincik, sansar gibi hayvanlar bulunmaktadır.

   Köyümüze elmanın bol olmasından dolayı Elmalıyurt denilmiştir. Bu isim konulmadan önce köyün adı Pırnaz idi. Hatta köyde Pırnaz soyadlı aileler de vardır.
Paylaş :